3D/4D-puslespill representerer en helt annen måte å legge puslespill på enn alminnelige flate puslespill. Hvis du ser på utvalget, vil du oppdage at de ikke består av riktig så mange brikker som vanlige puslespill.
> Les mer om 3D/4D-puslespill her
Har du aldri lagt et 3D-puslespill før, men er vant til å legge alminnelige puslespill, anbefaler vi å starte med et eksemplar på 200-400 brikker. Da vil du kunne finne ut om dette er en puslevariant du ønsker å utforske nærmere.
3D-puslespill innebærer at man utover bredde og lengde også skal legge brikker i høyden, slik at puslespillet ikke ligger flatt på bordet, men reiser seg som en figur. De fleste puslespillene krever ikke lim, men legges som alminnelige puslespill hvor brikkene passer inn i hverandre. Å legge 3D-puslespill kan sammenlignes med modelbygging, hvor det også skapes spennende konstruksjoner ut av ”brikker”.
Nyeste skudd på stammen her hos oss er 4D-puslespillene. Her tilføyes enda en ekstra dimensjon, slik at man også legger en historisk dimensjon inn i puslespillet. Først legger man grunnplanet, og deretter plasseres bygninger i historisk rekkefølge slik at du med egne øyne får oppleve hvordan byen har utviklet seg over tid.
Videoen viser hvordan det fungerer når man legger 3D/4D-puslespill. Det finnes puslespill fra flere forskjellige produsenter, men i videoen får du en ide om hvordan systemet fungerer. Men det aller beste er selvsagt å selv få et eksemplar i hendene slik at man får erfare denne spennende sjangeren!